Konspekt lekcji

 

 

Przedmiot: Informatyka

Prowadzący: mgr Bożena Poloczek

Temat lekcji: Tworzenie równań w MS WORD

Czas trwania lekcji - 2 x 45 minut

Klasa: III GIM

 

Cele lekcji:

a)      Wiadomości

·        Uczeń zna zasady wstawiania wzorów (równań) – obiektów Microsoft Equation do tekstu;

·        Uczeń rozumie pojecie wzoru (równania);

·        Uczeń zna sposób formatowania tych obiektów.

 

b)     Umiejętności

·        Uczeń potrafi wstawić równanie z ułamkiem, pierwiastkiem, potęgą i inne wyrażenia arytmetyczne;

·        Uczeń potrafi odnaleźć w edytorze równań potrzebne znaki i symbole;

·        Uczeń potrafi sformatować wstawione obiekty;

Metody i formy pracy:

·        Wykład z instruktażem;

·        Ćwiczenia;

·        Praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

·        Komputer z zainstalowanym pakietem biurowym Microsoft Office z zainstalowany Microsoft Equation 3.0;

·        Przykłady wzorów i równań matematycznych.

 


Przebieg lekcji:

a)     Faza przygotowawcza:

 

Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć. Prosi o uruchomienie edytora tekstu MS Word.

b)     Faza realizacyjna:

 

                         1.            Nauczyciel wyjaśnia uczniom, czym jest edytor równań – Microsoft Equation. Wyjaśnia zalety go stosowania.

                         2.            Nauczyciel objaśnia wstawianie równań.

Aby utworzyć równanie wybieramy Obiekt a następnie Microsoft Equation 3.0 i OK.


W edytorze MS Word możemy tworzyć równania matematyczne. Służy do tego wewnętrzny edytor  równań o nazwie "Microsoft Equation". Dostęp do niego uzyskuje się poprzez wybranie Microsoft Equation 3,0 z listy Typ Obiektu uruchamianej funkcją Wstaw/ Obiekt lub Wstawianie/Obiekt

Po kliknięciu w przycisk OK otworzy się edytor równań. Edytor zbudowany jest z trzech elementów: obszaru roboczego (1) paska narzędziowego (2) oraz paska poleceń (3).

                         3.            Nauczyciel objaśnia elementy okna edytora równań  Microsoft Equation.

Obszar roboczy (1) jest to biały prostokąt obramowany szarą ramką (1) w obrębie którego można wstawiać lub wpisywać elementy równania. Należy uważać aby nie kliknąć poza tym obszarem, gdyż każde kliknięcie poza nim powoduje automatycznie zakończenie edycji równania i wyjście z edytora równań.

Pasek narzędziowy (2) zawiera szare klawisze pod którymi są tematycznie pogrupowane graficzne elementy funkcji matematycznych. Klikniecie na jednym z nich powoduje wyświetlenie dodatkowego menu dostępnych elementów graficznych równania z których można wybrać jeden z nich poprzez kliknięcie na nim lewym klawiszem myszy. Po kliknięciu wybrany element zostanie automatycznie wstawiony w miejsce położenie kursora w obszarze roboczym. Na Rys. 18 widać, kursor myszy przy symbolu pierwiastka, po kliknięciu na nim zostanie wstawiony do obszaru roboczego symbol pierwiastka z "pustą kratką" do której należy wpisać wartość podstawy pierwiastka, można też wstawić kolejny element funkcji z paska narzędziowego.

Pasek poleceń (3) umożliwia na dodatkowe formatowanie równania: ustalenie rozmiarów poszczególnych elementów równania, rodzaj czcionki itp.


                         4.            Nauczyciel objaśnia ćwiczenia – zapisanie kilkunastu wyrażeń arytmetycznych z wykorzysta-niem Microsoft Equation.

                         5.            Nauczyciel przedstawia dokładniej zadanie, demonstruje sposób wykonania nowych czynności.

                         6.            Nauczyciel rozdaje kartki z równaniami, umieszcza na tablicy napisy do wykonania, podaje sposób zapisu pracy.

                         7.            Uczniowie wykonują pracę zgodnie z instrukcją – stały nadzór nauczyciela.

 

c)      Faza podsumowująca:

 

Nauczyciel podsumowuje zajęcia i potrzebę tworzenia wzorów w edytorze tekstowym MS Word.